XXVIII Maramuresz Classic - jesień 2020

od: 2020-10-03do: 2020-10-10

Cześć!
Pomimo niesprzyjających okoliczności i sztucznego zamieszania wokół covida, startujemy, jak co roku z jesienną wyprawą w rumuńskie Karpaty.


Od 2004r. imprezy pod szyldem Maramuresz.com odbywają się wg niezmienionego schematu, który nie każdemu może odpowiadać, bo:
-trzeba umieć czytać i liczyć (jazda wg roadbooka)
-trzeba umieć ogarniać kuwetę lepiej, niż kot na pustyni
-trzeba wykazywać resztki niezależności, samodzielnego myślenia i równie samodzielnego zarządzania swoim czasem (o to wszystko ostatnimi czasy dosyć trudno - jak widać politykom udaje się sprowadzić sporą część społeczeństwa do wygodnej dla obu stron roli bezmyślnego pracownika-konsumenta dóbr podtykanych pod nos)
-nie należy spodziewać się od organizatora, że będzie przewodnikiem na wyłączność, usłużnym śmieciarzem, opowiadaczem dowcipów przez CB, wodzirejem przy ognisku, przyjacielem, powiernikiem, przywódcą stada, prowadzącym je wyłącznie w dobrą pogodę ku świetlanej przyszłości.

Trasa obejmuje ok. tysiąca km w samej Rumunii, na co składa się ok.65-70 procent odcinków poza asfaltem, czyli w terenie, jednak nie rozumianym, jako jazda na przełaj przez las. Korzystamy z ogólnodostępnych dróg i dróżek, prowadzących w miejsca ładne i bardzo ładne. Dzienne odcinki zajmują 5-8h jazdy, więc nie są przesadnie wyczerpujące, chyba, że ktoś wyjedzie z noclegu w południe, wtedy może kończyć po ciemku, czego byśmy nie chcieli... Niemniej to Wy dysponujecie swoim czasem i podejmujecie decyzje, kiedy kładziecie się spać i w jakim stanie  8) NIE PROWADZIMY KOLUMNY - nie uznaję jazdy w kolumnie - urąga to inteligencji uczestników, powoduje spore napięcia, a u mnie wywołuje niepotrzebną złą energię. Jeżeli ktoś czuje się niepewnie - może przyłączyć się do którejś z ekip bardziej doświadczonych - przy okazji sporo się nauczy. Jeśli ktoś koniecznie chce jechać ze mną - jest taka możliwość, ale nie każdego dnia. Generalnie poruszamy się małymi grupkami.
Codziennie śpimy w terenie, chyba że warunki atmosferyczne staną się nieprzyjemne - po pierwszym noclegu w deszczu/śniegu ratujemy się noclegiem w cywilizacji i suszeniem.
Trudności terenowe są zależne od pogody, jeśli będzie sucho, obejdzie się bez wyciągarki, jeśli mokro - będzie ona pomocna. Zasadniczo trasę przejedzie seryjne auto z reduktorem, oponami min.AT i ogarniętym kierowcą. Niemniej zalecam lift 2", koła 31" i brak troski o powłokę lakierniczą.
Większość tras Maramuresz.com przebiega tam, gdzie nie jeździły jeszcze inne firmy. Zazwyczaj po roku-dwóch - one tez zaczynają tam jeździć (ciekawe jak to się dzieje?), co zmusza mnie do ciągłego poszukiwania nowych miejsc i pracy ponad ludzkie siły, ale to chyba w sumie najbardziej lubię :)21
Wracając do sedna - za wyjątkiem Transalpiny i Transfogarskiej, zobaczycie sporo widokowych perełek w górach Bihor, Vladeasa, Trascau, Sureanu, Lotru. Poza tym kilka atrakcji innych niż teren i dzika przyroda - jaskinia, twierdza, zamek, klasztor.


Trasy są MOJE, znaczy autorskie, co oznacza, że:
-wiem, gdzie jestem i co jest za następną górką
-wiem, gdzie jesteś, jeśli przez telefon/CB podasz mi nr kratki i j.w.
-wiem, jak dotrzeć do cywilizacji w razie W
-wiem, jak objechać potencjalnie nieprzejezdny odcinek (np. wiatrołomy)


Nie wysługuję się prowadzącym imprezę podwykonawcą ze śladem gps. Jestem na miejscu.
W podstawowym stopniu porozumiewam się też w języku rumuńskim, wiem, gdzie jest sprawdzony mechanik, dobre jedzenie, sensowny pensjonat w razie takiej potrzeby.

Co trzeba mieć ze sobą:
-samochód 4x4 z reduktorem - sprawny, przejrzany, jeżdżony codziennie min. tydzień przed imprezą
-komplet dokumentów - prawo jazdy, dowód osobisty, rejestracyjny, polisa OC
-CB
-wyposażenie biwakowe
-ciuchy i śpiwór umożliwiające przetrwanie nocy w temp. około zera
-kartę płatniczą
-winiety na SK/HU/RO - można kupić w necie, można na stacjach
-dużą dawkę dystansu do polityki, świata i siebie,
-pozytywne nastawienie do innych.


Wpisowe 1,8kpln od załogi, stali bywalcy - zniżka, wiadomo.

Jeżeli nie zniechęcają Was powyższe informacje, zapraszam do kontaktu:
Misiek
tel.502155992, mail: misiek@maramuresz.com, www.maramuresz.com
https://www.facebook.com/Maramuresz4x4

 

Galeria z poprzednich edycji #1

Galeria z poprzednich edycji #2

Galeria z poprzednich edycji #3

  • Polecamy: